اتوبار چیست؟ اتوبار و باربری با هم چه تفاوتی دارند؟

هر کسب و کار اصطلاحات خاص خود را دارد صنعت حمل و نقل نیز از این قاعده مستثنا نیست و اصطلاحات باربری بسیاری هستند که اگر با این صنعت در ارتباط هستید خوب است با آن ها آشنا شوید. به طور مثال قطع به یقین شما هم شرکت های حمل بار زیادی را دیده اید که برخی از آن ها نام باربری و برخی دیگر نام اتوبار را یدک می کشند. اگر برای شما هم سوال پیش آمده که این دو اصطلاح چه تفاوت هایی دارند و هر یک چه خدماتی را ارائه می دهند، لازم است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا در کنار یکدیگر به بررسی هر یک از آن ها بپردازیم؛ پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

باربری چیست؟

به ساده ترین شکل ممکن می توان گفت باربری به جابه‌جا کردن بار از یک مکان به مکان و یا منطقه دیگری می گویند؛ گاها این جابه‌جایی به صورت بین شهری و یا بین المللی انجام می شود. این باربری ها خدمات حمل بار زمینی و هوایی را ارائه می دهند که در ادامه با اطلاع از مفهوم اتوبار خودتان به تفاوت این رو پی می برید.

اتوبار چیست؟

برخی از افراد اطلاعات کافی و جامعی از این دو موضع ندارند و با ذهنیت کلی به این موضوع می پردازند و فکر می کنند هر دو این موارد به یک صورت هستند، در صورتی که این دو اصطلاح با هم تفاوت های زیادی دارند. در واقع اتوبار همانطور که از نامش هم مشخص است از دو بخش اتو به معنای اتومبیل و باربری به معنای حمل بار می باشد که در مجموع به کلمه اتوبار یا اتو باربری خواهیم رسید که به ما مفهوم حمل بار با تومبیل را می رساند. اما اگر تا اینجای کار به تفاوت این دو اصطلاح پی نبرده اید، همچنان همراه ما باشید.

تفاوت شرکت های باربری و اتوبار

تفاوت شرکت های باربری و اتوبار

باربری دامنه گسترده تری را تحت پوشش قرار می دهد، به زبان ساده تر یک شرکت باربری قادر است بار را به صورت هوایی و زمینی جابجا کند. اما اتوبارها دارای وسعت کمتری هستند و معمولا بار را تنها به صورت جاده ای و با انواع ماشین حمل بار جابجا می کنند.

خدمات باربری

امروزه باربری ها برای حمل انواع بار آماده ارائه خدمات هستند و با هر شرایطی سازگار هستند؛ در واقع می توانیم به این موضوع بپردازیم که باربری ها برای تامین کمرشکن و یا تهیه دیگر ماشین های سنگین هیچ مشکلی ندارند. این موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت است که شما باید برای حمل بارتان به این موضوع توجه کنید، چرا که اگر بارتان زیاد و سنگین باشد شرکت های اتوبار نمی توانند آن را حمل کنند؛ خودروهای باربری پس از 18 چرخ، کمر شکن و بوژی ها می باشند که یک شرکت باربری خوب به آن ها دسترسی دارد.

همچنین نکته ای که در این قسمت باید به آن توجه کرد این است که باربری ها عموما برای حمل بار بیمه نامه و بارنامه معتبری را به شما ارائه می کنند. شما نیز می توانید با پرداخت هزینه ای جدا گانه از خدمات بیمه باربری آن ها نیز استفاده کنید تا در صورت بروز هر گونه حادثه یا آسیب دیدگی بیمه مبلغ خسارت را به شما بپردازد و متضرر نشوید.

تفاوت خدمات شرکت‌های باربری و اتوبار

تاکنون اصلی ترین تفاوت شرکت های باربری و اتوبار را متوجه شده اید در ادامه قصد داریم به بررسی بیشتر مهم ترین و بارز ترین خدمات آن ها بپردازیم. برخی از خدمات آن ها عبارتند از:

1. حوزه فعالیت

95 درصد شرکت های اتوبار معمولا حمل اثاثیه و اسباب کشی منزل و یا شرکت ها را انجام می دهند؛ در صورتی که باربری ها هیچ گونه محدودیتی ندارند و به سادگی هر بار با هر ابعادی را جابه‌جا می کنند.

2. بارنامه

امروزه معمولا اکثر شرکت های باربری بارنامه معتبر و دولتی صادر می کنند و این در حالی است که کمتر شرکت اتوباری را می توان پیدا کرد که بارنامه دولتی صادر کند. در بارنامه مبدا، مقصد، روز، میزان بار، ساعت باربری و هر گونه اطلاعات دیگری که باید بین مشتری و شرکت باربری رد و بدل شود به صورت رسمی در کاغذ ذکر می شود تا از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

3. نیروی کار ماهر

نیروی کار ماهر

باربری ها معمولا برای حمل اسباب و اثاثیه نیروی مجرب و متخصص در زمینه بسته بندی و حمل بار دارند در صورتی که شرکت های اتوبار فقط ماشین حمل بار را برای شما تامین می کنند و مسئولیت بسته بندی بر عهده خودتان است. به عنوان مثال اگر قصد حمل اسباب منزلتان را دارید شرکت های باربری توسط افراد متخصص در محل حضور پیدا کرده و نسبت به بسته بندی و حمل بار با ماشین مورد نظر اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

4. تنوع بالا در انتخاب ماشین حمل بار

شما می توانید از شرکت های اتوبار انواع ماشین های نیسان، وانت و کامیونت را در خواست کنید اما در شرکت های باربری بر اساس میزان بار شما ماشین مورد نظرشان را پیشنهاد می کنند و هیچ گونه محدودیتی برای نوع ماشین ندارند؛ شما می توانید برای حمل بارتان درخواست بوژی، 18 چرخ، کامیون و غیره را داشته باشید.

5. ترانزیت بین المللی

شرکت های باربری معمولا در مقیاس های بزرگ بین شهری و گاها بین المللی فعالیت دارند؛ در صورتی که اتوبار ها محدود هستند و حوزه فعالیتشان به صورت درون شهری و در موارد خاص بین شهری است.

6. راه های حمل بار

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد شرکت های اتوبار فعالیت محدودی در زمینه حمل بار زمینی دارند اما شرکت های باربری حمل و نقل به صورت زمینی و هوایی را انجام خواهند داد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی تفاوت های اتوبار و شرکت های باربری پرداختیم و خدمات و تفاوت های آن ها را با یکدیگر بررسی کرده ایم؛ اگر بخواهیم به صورت خلاصه در یک جمله بگوییم می توان گفت شرکت های باربری به صورت گسترده در زمینه حمل و نقل شهری، بین شهری و گاها بین المللی فعالیت می کنند در صورتی که اتوباربری ها به صورت شهری و گاها بین شهری فعالیت می کنند. حال با توجه به نیاز تان می توانید انتخاب کنید که از شرکت های اتوبار یا شرکت های باربری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
خانه تعرفهتماسدرباره ما