سهمیه سوخت انواع وسیله نقلیه

برای مشاهده سهمیه سوخت لازم است از طریق سایت آن اقدام کنید چرا که دیگر برای سهمیه سوخت نیازی نیست حضوری اقدام کنید. امروزه می توانید هر آنچه می خواهید را به صورت آنلاین در منزل و یا محل کارتان مشاهده کنید و در کمترین زمان اطلاعات خواسته شده را مشاهده کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه، استعلام سهمیه سوخت و مزایای سهمیه بندی سوخت آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید تا از این مطلب نهایت استفاده را ببرید.

مزایای سهمیه بندی سوخت

  1. اولین گام سهمیه بندی بنزین کنترل مصرف افسار گسیخته حامل انرژی در کشور بوده و تاثیر به سزایی در کاهش مصرف سوخت داشته است.
  2. ساماندهی حمل و نقل عمومی و افزایش نظارت بر اجرای سیاست های مرتبط با ساماندهی خودرو های مسافر بری، ساماندهی خودروهای مسافربری شخصی، طبقه بندی آن ها و به دنبال آن ساماندهی آژانس های مسافربری همگی از جمله مزایای سهمیه بندی بنزین بوده اند.
  3. تنظیم گزارشات و امکان پردازش اطلاعات سوخت گیری امکانات لازم را برای برنامه ریزان مدیریت سوخت کشور فراهم کرده تا بر اساس دقیق ترین اطلاعات میزان مصرف روزانه خودروهای کشور را محاسبه کنند.
  4. بانک اطلاعات خودرو به هنگام سهمیه بندی سوخت و صدور کارت سوخت کار را برای سیاست گذاران ساده کرده است تا مبتنی بر آن بتوان نسبت به برنامه ریزی لازم اقدام کرد.
  5. کاهش مصرف بنزین و در نتیجه کاهش سهمیه بنزین از 120 لیتر به 60 لیتر در ماه
  6. جلوگیری از قاچاق بنزین همراه با شفاف سازی حوزه مصرف و ایجاد امکان ردیابی بنزین در سیستم توزیع قاچاق بنزین و مواردی مانند تخصیص بنزین به جایگاه هایی که وجود خارجی ندارند تا از تخصیص بنزین به برخی از صنایع جلوگیری کند.

سهمیه سوخت وانت

وانت یکی از پرکاربرد ترین وسایل نقلیه برای حمل بار است؛ که به صورت درون شهری و بین شهری از آن استفاده می شود. در نتیجه سهمیه سوخت هر مدل وانت با توجه به کاربرد آن با مدل های دیگر متفاوت است. ما انواع وانت بنزینی و دوگانه سوز کم مصرف و پر مصرف داریم که سوخت گیری هر کدام با دیگری تفاوت دارد. از این رو سهمیه سوخت وانت ها به شرح زیر است:

  1. وانت های دوگانه سوز به صورت کم مصرف هستند و میزان مصرف سوخت شان 60 لیتر می باشد.
  2. وانت های دوگانه سوز پر مصرف میزان سوخت مصرفی شان 120 لیتر است.
  3. وانت های بنزینی شامل تویوتا، مزدا و پیکان وانت 200 لیتر است.

سهمیه سوخت نیسان

خودروهای نیسان از آن دسته وسایل نقلیه ای هستند که نسبت به وانت بار ها و سایر خودروهای شخصی میزان بیشتری سوخت مصرف می کنند؛ در نتیجه سهمیه سوخت آن ها نیز بیشتر است. در کسب و کار باربری، حمل و نقل وسایل با نیسان بسیار پرکاربرد تر از حمل و نقل با وانت است. به صورت کلی سهمیه سوخت نیسان های بنزینی 300 لیتر است.

سهمیه سوخت کامیونت و کامیون

سهمیه سوخت

کامیونت ها به نسبت کامیون ها خودروهای کوچک تری هستند و میزان سوخت آن ها نیز کمتر است. لازم به ذکر است سهمیه سوخت آن ها بر اساس نوع ماشین، کاربری که دارند و مسافتی که طی می کنند محاسبه می شود. در ادامه مطلب برایتان سهمیه سوخت انواع کامیون ها و کامیونت ها را تهیه کرده ایم:

نوع خودرو باربریسهمیه پایه (لیتر)سهمیه عملکردی (لیتر)
کامیونت با 3.5 تا 6 تن14501800
کامیونت با 6 تا 10 تن14502150
کامیون با 10 الی 20 تن35005200
کامیون با 20 الی 30 تن39006000
کامیون با 30 الی 40 تن39009000
کشنده ها با 40 الی 50 تن35009000
کشنده ها بالای 50 تن35009000

سهمیه سوخت دیگر خودروهای بنزینی

نوع وسیله نقلیهسهمیه سوخت (لیتر)
تاکسی های شهری و بنزینی400
تاکسی های شهری دوگانه سوز250
تاکسی های بین شهری بنزینی750
تاکسی تلفنی شهری بنزینی200
تاکسی بین شهری دوگانه سوز450
تاکسی ون شهری600
تاکسی تلفنی شهری دوگانه سوز120
سواری شخصی بنزینی60
موتور سیکلت25
خودروهای امدادی500

سهمیه سوخت تاکسی های اینترنتی از جمله اسنپ و تیپسی بر اساس مسافت طی شده به صورت ما و تفاوت برای مسافت های بیش از 200 کیلومتر ماهانه به کارت های اعتباری رانندگان واریز می شود.

سهمیه سوخت سرویس های مدارس نیز به صورت ما و تفاوت به کارت بانکی رانندگان واریز می شود، اداره کل آموزش و پرورش، مدارس و شهرداری باید اطلاعات رانندگان خود را به همراه اطلاعات خودروهای فعال در سرویس، در سامانه سپند ثبت کنند.

سهمیه سوخت کدام خودروها قطع می شود؟

سهمیه سوخت انواع خودرو

سید کاظم عزیزی، معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور اعلام کرد: با اجرای کامل طرح قطع سهمیه سوخت به خودروهای فاقد بیمه در بخش ناوگان نفت گاز سوز، این طرح در بخش خودروهای بنزین سوز با اولویت ناوگان تاکسیرانی اجرا می شود.

طبق تکلیف قانونگذار در ماده 48 قانون بیمه اجباری خسارت وارده به شخص ثالث، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مکلف است از صدور هر گونه کارت سوخت سهمیه برای وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه جلوگیری به عمل آورد. این ماده قانونی طی شش ماه اخیر در بخش خودروهای سنگین با موفقیت اجرایی شده و مراجعه نیمی از مشمولین این طرح جهت تمدید بیمه نامه شخص ثالث را در پی داشته است. برنامه ریزی برای اجرای ماده 48 قانونو بیمه شخص ثالث در بخش های ناوگان بنزین سوز طی ماه های اخیر آغاز شده است.

وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث سهمیه تعلق نمی گیرد!

بر اساس قانون بیمه اجباری، ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت موظف است تا از تخصیص سهمیه به وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث جلوگیری کند.

عزیزی، معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت در کشور، اظهار کرد: با هماهنگی و همکاری سازمان بیمه، شرکت ملی فرآورده های نفتی، پلیس راهور و دیگر دستگاه های کارگروه راهبری اجرای ماه 48 قانون بیمه شخص ثالث در ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشوربا نمایندگان دستگاه های مرتبط تشکیل و در مرحله اول مصوب شد. خودروهای نفت و گاز سوز مشمول قانون در سه مرحله اطلاع رسانی و رصد می شوند.

رفع محدودیت سوخت گیری با کارت شخصی

سهمیه سوخت

اسفند 1401: رضا نواز، سخنگوی صنف جایگاه داران کشور عنوان کرد طبق مشاهدات و گزارشات از استان های مختلف، از روز چهارم اسفند ماه در اکثر کلان شهر ها و استان ها به جز استان های مرزی، محدودیت سوخت گیری و سقف بنزین از کارت شخصی مجددا 60 لیتر شده است.

او افزود علی رغم اینکه جایگاه داران و مجموعه صنفی نقشی در تصمیمات مربوطه به سهمیه ها و قیمت ندارند، طی شش ماه اخیر و خصوصا هفته های قبل وضعیت میدانی را با دقت بررسی کرده و تلاش شده با همه سختی ها مردم کمتر با مشکلات رو به رو شوند. مردم نیز نظرات، انتقادات و پیشنهاد های خود را اعلام کردند و صنف جایگاه داران حسب وظیفه اجتماعی شان موارد را به مسئولین منتقل می کنند. اکثر نظرات و انتقادات درباره این بود که مردم با فاصله زمانی بین سوخت گیری ها مشکل چندانی ندارند ولی اینکه هر بار سوخت گیری با کارت سوخت شخصی کمتر از 60 لیتر باشد را مشکل ساز می دانند و اظهار نارضایتی می کنند.

شرایط طرح محدودیت سوخت گیری

اسفند 1401: آقای رضا نواز سخنگوی جایگاه داران کشور، ضمن اشاره به اجرای طرح جدید محدودیت سوخت گیری در جایگاه های سراسر کشور جزئیات را به صورت زیر بیان کرد:

کمی قبل تر هر نفر می توانست با مراجعه به جایگاه های بنزین تا 60 لیتر دریافت کند؛ ضمن اینکه در روز سه بار می تواند این عمل را تکرار کند که به عبارتی می شود 180 لیتر در روز.

اما اتفاقی که امروزه افتاده است بدین صورت است که افراد بار اول در سوخت گیری می توانند از 30 تا 40 لیتر بنزین با کارت سوخت خود (سهمیه آزاد یا سهمیه شخصی) دریافت کنند. اما برای سوخت گیری بار دوم باید حدود سه الی چهار ساعت از سوخت گیری اول شان گذشته باشد تا فرد بتواند مجدد سوخت گیری انجام دهد.

این موضوع درباره تمامی استان ها و شهر ها انجام می شود البته لازم به ذکر است استان تهران از این قضیه مستثنی است.

درباره کارت جایگاه داران نیز بنزین دریافتی شان از 60 لیتر به 40 لیتر کاهش یافته و به عبارتی زمانی که با کارت جایگاه 40 لیتر بنزین دریافت کردید دیگر محدودیت ندارد و فرد می تواند مجدد سوخت گیری انجام دهد. اگر بخواهیم مثال بزنیم می توانیم بگوییم اگر فردی با کارت سوخت 40 لیتر بنزین دریافت کند می تواند 10 الی 20 لیتر دیگر را از کارت جایگاه داران بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
خانه تعرفهتماسدرباره ما