راهنامه چیست؟ چه تفاوتی با بارنامه دارد؟

معمولاً اصطلاحات “راهنامه” و “بارنامه” ممکن است باعث شوند کمی گیج شوید زیرا بسیار شبیه بهم به نظر می رسند. با این حال، درک تفاوت های بین این دو اصطلاح، برای اینکه بتوانید به طور امن و مؤثر بار خود را ارسال و یا دریافت کنید، مهم است. در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد بارنامه و راهنامه بدانید، از جمله شباهت ها و تفاوت های بین این دو عبارت را بررسی می کنیم.

راهنامه چیست؟

راهنامه یک سند حمل و نقل است که برای شناسایی صحیح فرستنده و گیرنده علاوه بر مبدا و مقصد بار مورد نظر، استفاده می شود. راهنامه همچنین شرح مفصلی از کالاهای موجود در محموله ارائه می دهد. اساساً راهنامه سندی است که اطلاعات مهمی در مورد یک محموله ارائه می دهد.

انواع مختلفی از راهنامه وجود دارد، از جمله راهنامه های بیراهه، راهنامه های عمومی و راهنامه های بین خطی.

 • راهنامه بیراهه: برای محموله هایی که از راه اصلی جدا شده اند استفاده می شود.
 • راهنامه عمومی: برای دو یا چند بار در یک سند استفاده کرد.
 • راهنامه بین خطی: را می توان برای حمل و نقل توسط دو یا چند حامل مختلف استفاده کرد.

همانطور که می بینید، راهنامه ها بسیار ساده و البته مهم هستند.

کاربردهای راهنامه

راهنامه برای ارائه اطلاعات دقیق یک محموله و همچنین برای ردیابی محموله استفاده می شود. معمولاً چندین نسخه از راهنامه در طول فرآیند حمل و نقل استفاده می شود تا هر طرف قرارداد بتواند تمام اطلاعات مورد نیاز برای رساندن محموله از مبدا به مقصد را داشته باشد.

بارنامه چیست؟

بسته به روش حمل و نقل، چند نوع بارنامه وجود دارد. بارنامه اقیانوسی (OBL) برای محموله هایی که با کشتی حمل می شوند، بارنامه راه هوایی (ABL) برای محموله هایی که با هواپیما حمل می شوند و از ProBill برای محموله هایی استفاده می شود که هم با کشتی و هم از راه زمینی در کامیون یا قطار حمل می شوند.

بارنامه، برخلاف راهنامه یکی از اجزای مهم فرآیند حمل و نقل ایمن و کارآمد است. و اگرچه ممکن است بسیار رسمی و حتی غیر ضروری به نظر برسند، دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود به بارنامه نیاز داشته باشید.

تفاوت راهنامه و بارنامه

راهنامه و بارنامه ممکن است در نگاه اول شبیه به هم به نظر برسند، اما تفاوت های مهمی بین آن ها وجود دارد. برای شروع، راهنامه صرفاً جهت دریافت اطلاعات درست ایجاد می شود، در حالی که بارنامه از نظر قانونی معتبر است. راهنامه همچنین غیرقابل مذاکره است، در حالی که بارنامه می تواند بین فرستنده و گیرنده مذاکره شود.

به عنوان مثال، اگر دو طرف قرارداد، رابطه ثابت و قابل اعتمادی داشته باشند، ممکن است نیازی به بارنامه رسمی نباشد و با چنین شرایطی می توان به جای بارنامه از راهنامه استفاده کرد. با این حال، ایجاد بارنامه ایده خوبی است زیرا به عنوان رسید کالا نیز عمل می کند و سه طرف مختلف باید آن را در طول مسیر امضا کنند، شامل نماینده حامل، نماینده فرستنده و گیرنده.

چه اطلاعاتی در این دو سند گنجانده شده است؟

شباهت ها و تفاوت های راهنامه با بارنامه

حتی اگر بارنامه ها و راهنامه ها اهداف متفاوتی را دنبال کنند، اما هر دو شامل اطلاعات یکسانی هستند. این ها مواردی هستند که می توانید در این دو سند ببینید.

 • نام فرستنده
 • آدرس فرستنده
 • اطلاعات تماس فرستنده
 • نام حامل
 • آدرس شرکت حمل و نقل
 • اطلاعات تماس شرکت مخابراتی، از جمله شماره شناسایی
 • نام گیرنده کالا
 • آدرس گیرنده
 • اطلاعات تماس گیرنده
 • بندر یا فرودگاه بارگیری
 • بندر یا فرودگاهی که بار در آن تخلیه شود
 • نام کشتی یا هواپیما
 • شماره شناسایی کشتی یا هواپیما
 • تاریخ های ارسال
 • شرح حمل و نقل
 • وضعیت بار
 • تعداد قطعات، بسته ها یا پالت های محموله
 • طول، عرض، ارتفاع و وزن بار
 • اطلاعات پرداخت
 • شرایط قرارداد
 • دستورالعمل های مخصوص حمل و نقل

شباهت های راهنامه و بارنامه

تا اینجا باید با تفاوت های راهنامه و بارنامه آشنا شده باشید. اگر بخواهیم در مورد شباهت های این دو سند بگوییم، در ابتدایی ترین سطح، این دو سند هر دو اسناد حمل و نقل هستند که برای حمل کالا از طریق کامیون، قطار، هواپیما و کشتی استفاده می شوند. راهنامه و بارنامه هر دو حاوی بسیاری از اطلاعات مشابه، به ویژه، اطلاعات مربوط به فرستنده، گیرنده، حامل و کالاهای داخل بار هستند.

شرایط تهیه راهنامه چیست؟

برای تهیه راهنامه، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. اطلاعات لازم را جمع آوری کنید: تمام جزئیات مربوط به محموله را جمع آوری کنید، از جمله نام و آدرس فرستنده و گیرنده، شماره تماس، شرح کالای در حال حمل، مقدار، وزن، ابعاد و هرگونه دستورالعمل یا الزامات خاص.
 2. یک قالب راهنامه انتخاب کنید: می توانید قالب های راهنامه از پیش طراحی شده مختلفی را به‌صورت آنلاین پیدا کنید یا از برنامه های نرم افزاری مانند Microsoft Word یا Excel برای ایجاد قالب شخصی سازی شده خود استفاده کنید. الگویی را انتخاب کنید که متناسب با نیازها و ترجیحات شما باشد.
 3. سفارشی کردن قالب: قالب انتخابی را باز کنید و آن را با توجه به نیازهای خاص خود تغییر دهید. لوگو، نام، آدرس و اطلاعات تماس شرکت خود را در بالای راهنامه اضافه کنید. فیلدهایی را برای تمام اطلاعات لازم که در مرحله 1 جمع آوری کرده اید، اضافه کنید.
 4. تعیین شناسه های منحصر به فرد: برای ردیابی و رهگیری به هر بارنامه یک شماره شناسایی منحصر به فرد اختصاص دهید. این عدد باید به طور برجسته در سند ذکر شود.
 5. افزودن شرایط و ضوابط: هرگونه شرایط و ضوابط مربوط به حمل و نقل را در بارنامه ذکر کنید. این ممکن است شامل محدودیت های مسئولیتی، جزئیات بیمه، شرایط پرداخت یا هر اطلاعات مرتبط دیگری باشد.
 6. فضایی را برای امضاها در نظر بگیرید: در هنگام تحویل یا دریافت کالا، در پایین راهنامه، برای امضای فرستنده و گیرنده فضایی را اختصاص دهید.
 7. بررسی و تصحیح: قبل از نهایی کردن راهنامه، تمام اطلاعات وارد شده را از نظر صحت، مجددا بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ غلط املایی یا جزئیات از دست رفته ای در سند وجود ندارد.
 8. چاپ چند نسخه: چندین نسخه از فرم راهنامه تکمیل شده را مطابق با نیاز خود چاپ کنید. یک نسخه برای شما، یک نسخه برای شرکت حمل و نقل همراه با کالا و نسخه های اضافی در صورت نیاز برای گمرک یا سایر طرف های دخیل در حمل و نقل.
 9. بر این اساس نسخه ها را توزیع کنید: یک نسخه را به همراه محموله ارسال کنید تا پس از تحویل، به گیرنده تحویل داده شود. در صورت بروز هر گونه اختلاف یا ادعا، نسخه دیگری را برای خود نگه دارید.

به یاد داشته باشید که الزامات خاص این کار ممکن است بسته به مقررات محلی یا استانداردهای صنعتی متفاوت باشد. بنابراین، توصیه می شود در صورت نیاز با مقامات مربوطه مشورت کنید یا از مشاوره حرفه ای استفاده کنید.

نتیجه

همانطور که می بینید، حمل و نقل می تواند پیچیده باشد. شرکت باربری مشهد ترابر یک ارائه دهنده خدمات حمل و نقل بار قابل اعتماد است. ما مجموعه ای کامل از خدمات حمل و نقل را برای رفع نیازهای متنوع شما ارائه می دهیم. اگر برای تنظیم یک راه نامه استاندارد به کمی کمک نیاز دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا اطلاعات کافی دریافت کرده باشید.

شرکت باربری مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
خانه تعرفهتماسدرباره ما