یک راننده کامیون خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

اگر قصد دارید کار حمل بار خود را به یک شرکت باربری بسپارید باید فاکتور های مختلفی را برای انتخاب باربری در نظر بگیرید تا در مسیر رسیدن محموله به مقصد خیالی آسوده داشته باشید. یکی از این فاکتور ها این است که وسایل حمل بار توسط رانندگانی مجرب، متعهد و خبره هدایت شود. رانندگان کامیون جزء زحمتکش ‌ترین و سرسخت ‌ترین قشر جامعه هستند که می بایست توانایی زیادی برای رانندگی طولانی مدت داشته باشند. البته که برای یک راننده کامیون یک سری آزمون‌ های عملی در نظر گرفته شده تا قبل از ورود به حرفه مورد نظر توانمندی‌ های فرد مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد.

همانطور که می‌دانید درصد مهمی از امنیت باری که توسط کامیون جابجا می ‌شود به میزان مهارت و تجربه راننده آن ارتباط دارد. به همین دلیل است که شرکت ‌های باربری برای استخدام راننده کامیون فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرند. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم یک راننده کامیون خوب باید دارای چه ویژگی‌ هایی باشد؟

مهم ترین ویژگی‌ های یک راننده کامیون خوب چیست؟

معمولا آن دسته از افرادی که به حرفه رانندگی ماشین ‌های سنگین روی می ‌آورند بیشتر به دلیل علاقه ‌ای که به این حرفه دارند وارد آن می ‌شوند و علاقه زیاد به این کار باعث می‌ شود تا این افراد سختی حاصل از رانندگی طولانی مدت را زیاد حس نکنند و یا حتی با آن کنار بیایند.اما به هر صورت نمی ‌توان چالش ‌ها و سختی ‌های رانندگی با کامیون را انکار کرد و نادیده گرفت.

با توجه به این توضیحات باید بگوییم فردی که به عنوان راننده کامیون در یک شرکت باربری استخدام می ‌شود باید دارای یک سری ویژگی‌ های خاص و منحصر به فرد باشد تا مورد قبول واقع شود. این موضوع را نیز باید کاملاً از ذهنتان دور کنید که رانندگی با کامیون کاملاً شبیه به رانندگی با یک ماشین سواری معمولی است.

هر وسیله حمل و نقلی شرایط خاص خود را دارد و باید برای رانندگی با آن از قبل آموزش ‌های لازم را دید. از آن جایی که امروزه صنعت باربری و حمل و نقل بسیار مورد توجه قرار گرفته و این صنعت تاثیر زیادی در تقویت اقتصاد کشور دارد، حضور رانندگانی مجرب و کارآزموده در آن بسیار احساس می ‌شود.

به همین دلیل شرکت ‌های باربری در انتخاب و گزینش رانندگان بسیار سختگیرانه عمل می‌کنند. اگر به این حرفه شغلی علاقمند هستید بهتر است ابتدا با مهم ‌ترین ویژگی ‌های یک راننده کامیون خوب آشنا شوید.

با تجربه در رانندگی با کامیون

همانطور که پیش از این اشاره کردیم رانندگی کردن با کامیون به همین سادگی ‌ها نیست و هیچ کس یک راننده کامیون به دنیا نمی آید و باید برای تبدیل شدن به یک راننده کامیون خوب تجربه کسب کند. قرار نیست راننده همیشه یک مسیر مشخص و معلوم را برای تحویل بار به مقصد طی کند. در پروسه حمل و نقل و جابجایی اتفاقات گوناگونی خواهد افتاد. بنابراین هرچه راننده کامیون از تجربه و سابقه بیشتری برخوردار باشد، این اطمینان به مشتریان داده می ‌شود که محموله مورد نظر در امنیت کامل به مقصد خواهد رسید.

رانندگان با تجربه که سابقه دراز مدت در این حوزه دارند اتفاقات محتمل را به حداقل ممکن می ‌رسانند و از آسیب رسیدن به بار جلوگیری به عمل می ‌آورند. این در واقع نوعی ادای احترام آن ها به حرفه خود و صاحب بار است.

متعهد و مسئولیت پذیر

تعهد و مسئولیت پذیری را می توان دو فاکتور مهم عنوان کرد که رانندگان کامیون موظف به رعایتشان هستند. صرفا تجربه بالا در رانندگی یک راننده کامیون را نمی ‌تواند به جایگاه قابل قبولی برساند. رانندگان موفق، اخلاقی کاملاً حرفه ‌ای دارند و نسبت به وظیفه محول شده، خود را مسئول و متعهد می ‌دانند. آن ها تمام تلاش و تمرکز خود را به کار می‌گیرند تا محموله مورد نظر را در موعد مقرر و بدون هیچ گونه آسیب و صدمه ‌ای به مقصد برسانند. این می ‌تواند نهایت مسئولیت پذیری یک راننده کامیون را نشان دهد که قطعاً رضایت مشتریان را نیز به دنبال خواهد داشت.

برخورداری از دانش فنی و مهارت مکانیکی

دانش فنی راننده کامیون

معمولاً رانندگان کامیون در اکثر مواقع به تنهایی مسئولیت حمل بار را بر عهده می‌گیرند. کامیون نیز به دلایل مختلف می ‌تواند در طی مسیر دچار مشکلات فنی شود. در صورتی که هیچ گونه دسترسی به امدادهای جاده ‌ای نباشد این راننده کامیون است که باید با مهارت فنی خود اقدام به حل مشکل کند. در غیر این صورت زمان زیادی برای تعمیر ماشین و تحویل بار به مقصد صرف خواهد شد.

هوشیاری بالا

در مسافت طی شده بین مبدا و مقصد اتفاقات گوناگونی ممکن است رخ دهند. رهایی یافتن از این مشکلات تنها مستلزم رعایت نکات ایمنی مهمی است که رانندگان کامیون باید به آن ها آگاه باشند. یکی از مهم ترین ویژگی‌ های یک راننده کامیون موفق و حرفه ‌ای، هوشیاری و تمرکز حواس بالای اوست.

حتی اگر راننده از نظر مهارت رانندگی در بهترین شرایط ممکن قرار داشته باشد همیشه عواملی هستند که می ‌توانند در فرایند رانندگی در جاده اختلال ایجاد کنند. به عنوان مثال: شرایط نامساعد آب و هوا، استاندارد نبودن جاده ‌ها، رانندگی خطرناک دیگر افراد در جاده، ترافیک ‌های سنگین و سخت در جاده و… از جمله این عوامل هستند.

داشتن هوشیاری و تمرکز حواس بالا می ‌تواند به راننده این کمک را بکند تا با توجه به شرایط موجود بهترین تصمیم گیری را برای رهایی یافتن از آن مشکل داشته باشد. علاوه بر این، یک راننده کامیون خبره با ارزیابی مسافت پیش رو، یک برنامه ‌ریزی دقیق انجام می ‌دهد تا در صورت نیاز هر چند ساعت یکبار استراحت کرده و از خواب آلودگی و ایجاد تصادفات جاده ‌ای جلوگیری کند.

خوش برخورد بودن

با این حال که رانندگان کامیون بیشترین زمان خود را در جاده ‌ها سپری می‌کنند و معمولاً این مدت را به تنهایی می‌گذرانند، خیلی معاشرت و ارتباطی با دیگران ندارند. اما با این حال راننده کامیون در طول مدت خدمت خود با صاحب بار، گیرنده بار، متخصصین شرکت باربری و کارفرمایان، کارگران و دیگر رانندگان ارتباط برقرار خواهند کرد.

یک راننده کامیون موفق و خوب از اخلاقی کاملاً حرفه ‌ای برخوردار است و با همه کاملا محترمانه رفتار می‌کند. مخصوصاً در زمان رانندگی در جاده هنگامی که دیگر رانندگان به دلیل لجاجت، تعجیل در رسیدن به مقصد و… باعث بر هم زدن آرامش راننده کامیون ها می شوند این متانت و صبوری بیشتر نیاز است.

داشتن ارتباطی پایدار، موثر و محترمانه با دیگر افراد باعث می ‌شود تا یک راننده کامیون برای همیشه در ذهن‌ ها به خاطر سپرده شود. این گونه است که مشتریان و کارفرمایان به این دسته از رانندگان اعتماد و اطمینان بیشتری دارند.

آشنایی با تکنولوژی روز دنیا

آشنایی راننده کامیون با تکنولوژی روز دنیا

این روزها همه ما به خوبی می ‌دانیم که تکنولوژی بر تمامی جوانب زندگیمان تاثیر گذاشته است. صنعت حمل و نقل نیز از این قاعده مستثنی نیست. ماشین ‌ها و کامیون‌ های باربری امروزه بسیار نوآورانه تجهیز می ‌شوند. البته که استفاده از تکنولوژی روز دنیا در طراحی و ساخت کامیون های باربری فرایند حمل و نقل و جابجایی بار را بسیار آسان ‌تر و راحت ‌تر کرده است. اما با این حال اگر رانندگان کامیون با این تکنولوژی‌ ها و روش استفاده از آن ها به خوبی آشنا نباشند قاعدتاً نمی ‌توانند بهره ‌ای از آن ها ببرند.

علاوه بر این موضوع، بسیاری از شرکت ‌های باربری خدمات خود را به صورت آنلاین و هوشمند در اختیار مشتریان قرار می‌ دهند. این شرکت‌ ها همچنین با راه ‌اندازی سامانه اینترنتی به صورت آنلاین با بهترین رانندگان کامیون در ارتباط هستند. بنابراین بسیار ضروری است که رانندگان کامیون به خوبی با نحوه استفاده از گوشی ‌های هوشمند با تکنولوژی روز دنیا آشنا باشند و روش برقراری ارتباط با کارفرمایان را به شکل آنلاین بدانند.

قابل اعتماد بودن

مسلماً باری که از مبدا به مقصد ارسال می ‌شود برای کارفرمایان و صاحبین بار ارزشمند است. این افراد زمان و هزینه خود را برای اینکه محموله مورد نظر در زمان مشخص به مقصد برسد صرف می‌کنند. بنابراین انتظار دارند تا رانندگان کامیونی که وظیفه حمل و جابجایی بار را بر عهده دارند خیال آن ها را از بابت ارسال بار آسوده کنند. پس می‌ توان گفت یکی دیگر از ویژگی ‌های مهم یک راننده کامیون خوب، قابل اعتماد بودن اوست. اینکه بتوان بار را به طور کامل به راننده سپرد و این اطمینان را داشت که او از این اعتماد سوء استفاده نمی کند.

قدرت مدیریت استرس

رانندگی برای ساعاتی طولانی حتی بهترین رانندگان را نیز می تواند گاهی اوقات خسته و کلافه کند. مخصوصا اگر این افراد درگیر مشکلات شخصی نیز باشند این استرس و اضطراب در کار بیشتر می شود. البته که تجربه احساسات بد و ناخوشایند غیرقابل اجتناب است. اما یک راننده کامیون خوب و موفق می داند که چگونه این استرس را مدیریت کند تا اختلالی در روند کار او به وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
خانه تعرفهتماسدرباره ما